|  Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle 
 
   
Sizden Gelenler

  

 

Vahit Bey merhaba,

Çok merak ettim de... Acaba neden Strasbourg'a gönderilen yargıç listesinde değişikliklere gidildi? Rıza Türmen'e dair çeşitli açıklamalar gördüm fakat size ve Prof. Durmuş Tezcan'ın adaylığının çekilmesine dair açıklamalara rastlamadım. Sizin duruma ilişkin yorumunuza da merak ediyorum. Uygun olduğunuz bir zaman açıklarsanız çok sevinirim.

….

Meraba sayın Bıçak.

Ben sizi bir konuda rahatsız etmek istiyorum. Bütün çabalarıma rağmen A.İ.H.M'nin mektup adresini bulamadım.Eğer biliyorsanız lütfen bana yazın.Teşekkür ederim.

...

Benim önceden bir kamu davam olmuştu kız arkadaşımla ilgili telefonla tehtit üzerine. Ancak ceza almadım. Para cezası verildi. Ancak bu da ertelendi. 5 yıl içerisinde bu suçu tekrar işlememem gerekiyordu. Süresi 2006 da sona erecekti. Ancak yeni kız arkadaşım da beni aynı suçtan mahkemeye verdi. Tabi sonradan pişman oldu. Ancak ben 1 milyar lira kadar avukat parası vereceğim. Ve kız arkadaşım şikayetini geri alsa bile 1 ile 3 yıl arası hapis cezası isteniyor, Zannedersem 192.maddeden. Mahkeme 1 ay kadar sonra olacak. Bana hızlı ulaşabilir misiniz. Sizce avukata ödediğim para çok mu ve gerekli mi? İş gerçekten ciddi mi?

...

Selam Vahit bey,

 ben İstanbul'dan bu maili size atıyorum. Şu anda ...de yayınlanan "…." adlı dizinin yeni senaristlerinden biriyim. Size sormak istediğim bir kaç şey var, yanıtlarsanız inanılmaz sevinirim...

Şu anda "gizli kamera" ile yapılan çekimlerde "itirafın" ne kadar önemi var. Bu itiraf delil olarak kullanılabiliyor mu? Yok kullanılamıyorsa "kullanılması için geçerli olması gereken şartlar var mı? Bir cinayetin azmettiricisi durumundaki bir kişi hangi tür deliller eşliğinde tutuklanabilir. Cinayeti işleyen kişinin azmettiricisi sadece cinayetleri işleyen tarafından "açıklansa" yeterli mi? Yoksa şahir ya da delil gerekli mi?

Yanıtlarsanız çok sevinirim.
Saygılarımla

...

 Merhaba Vahit bey.

 ben ….. üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde araştırma görevlisiyim. ismim ….. ben "avrupa insan hakları mahkemesi kararlarının taraf devletlerde ve Türkiye’de uygulanması" adı altında bir tez yazıyorum. tezimde sizin makalelerinizden de yararlanıyorum. sizin sitenizde makalelerinizin yanında yurtdışında bilimsel toplantılar bölümünde bir takım kaynaklara rastladım. fakat bunları internet aracılığıyla almam mümkün olmadı. ben sizden mümkünse bu çalışmaların metinlerini rica ediyorum. istediğim çalışmalar: 1- friedrich noumann stiftung "human rights 2" 18-20 november 2001, theodor heuss akademie gummersbach, germany ve 2- "human and civil rights" 14-26 mayıs 2000 haus am ahorn, kottenhider, germany. ayrıca bu tez çalışmamda faydalanabileceğim başka kaynaklar hakkında bana bilgi verebilirseniz ve yol gösterirseniz çok mutlu olurum. önereceğiniz kaynakların Türkçe yada ingilizce olması hiç farketmez. sizin gibi bu işin ustalarından fikir almak beni çok sevindirecek. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

saygılarımı sunarım.

...

 Hocam saygılar,

 Ben …. 99 …. mezunuyum . Halen İstanbul ….. olarak görev yapıyorum. Ayrıca …….yüksek lisans yapıyorum . Tez aşamasındayım. Tez konum (Olay yeri incelemesinde ve örnek alımında delilin devamlılığının sağlanması). Bu konuda Belirgin boşluklarımızın olduğunu düşündüğüm için bu konuyu tercih ettim . Tez bittiğinde Olay yeri inceleme camiası için de bir kaynak eser olmasını istiyorum. Sizden bu konuyu destekleyen ve yapılmasını zorunlu kılan mevzuat ve yazılı eserler ile ilgili bilgi talep ediyorum . Yardımcı olursanız sevinirim.

saygılar sunuyorum.

...

 Merhaba;

 Güne güzel başlamanız dileğiyle. Ben 1984 yılında Ank.Ün.Huk. Fakültesine kaydolup daha sonra birtakım nedenlerden dolayı devam edemedim. Sonraları çıkan öğrenci affı kanunundan yararlanarak eğitimime devam etme kararı aldım. Şu anda aynı fakültenin ikinci sınıfında eğitim görmekteyim. ….'de yaşıyorum. Takdir edersiniz ki okuldan uzak kalıp sadece ders notları ile eğitim almak oldukça verimsiz ve zor.. Bu nedenle internetten de yararlanmak amacı ile hukuk sayfalarını geziyor ve bilgi edinmeye çalışıyorum. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin sayfasını oldukça yetersiz buldum. Bir tesadüf ile de sizin oluşturduğunuz sayfayı ziyaret ettim. Çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Öğrencilere yönelik çalışmalarınızı da yoğunlaştırmanızı diliyorum.  

 Saygılarımla

...

 İyi günler,

ben ODTÜ ….. öğrencisiyim bır ogretmenımın destekledıgı bir konuda kaynak bulmaya calısıyorum... konum Türkiye'de Osmanlılar zamanından bu yana cezaevlerinin kuruluşuyla ılgılı kaynak taraması yapıyorum uzun zamandan berı ıstedıgım verıye ulasamadım yardımcı olursanız sevinirim...

...

 Merhabalar sayın hocam,

 Ben ………'de görev yapan araştırmacıyım, aynı zamanda da kalite faaliyetlerini yürütmekteyim. … Üniversitesi, …., ….. 3. sınıfta okuyan yeğenimin hazırlaması gereken bir ödev için sizlerin yardımınıza ihtiyacımız var. Bu konuda bildiğiniz dokuman varsa bana e-mail ile ulaştırabilirseniz çok memnun olacağız. Ayrıca sizin bu konularda yayınınız olduğunu da öğrendim ama elektronik ortamda ulaşamadım. "Kamu yönetiminde kalite" yayınınızı bana ulaştırmanız mümkün olabilir mi.

 Şimdeden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 Ödevin konusu: Toplam Kalite Yönetimi bürokratik problemlere ne ölçüde çare olabilir?

 ...

 Merhaba Hocam,

 Hocam , ben "polis vazife ve selahiyetleri kanunun temel hak ve özgürlükleri sınırlandırması ve yeni uyum yasaları çerçevesinde değerlendirilmesi" konulu bir araştırma yapıyorum. Bununla ilgili olarak bana verebileceğiniz bir referans var mı acaba? Yardımcı olursanız sevinirim.

 Öğr. Gör. …

 ...

 Dear Vahit Bey,

My name is ….. and I´m studying educational science /social pedagoge at the ……… in Berlin/Germany. At the moment I´m writing my thesis about the promotion of human rights (human rights education) in Turkey. During my research on that subject I spoke to …. who works for …. and is involved in … Project. She told me that you are working for the police academy in Ankara teaching police students human rights. I´m very interested in your work and would be very thankful, if you can send me information about your work (the content of the lessons, methological approach, experience/results of the projects). Unfortunately I can´t speak Turkish very well, so I hope you may have information in English.

As I´m already in the writing progress, it would be great if you can contact me as soon as possible. Thank you very much for your help.

Many greetings,
sincerely

...

Professor Bicak,

My name is … and I am a student at …. Law School in New York. I am currently doing some research work for the International Legal Foundation's Legal Aid Afghanistan project: http://www.theilf.org/afghan.htm and I was wondering if you could help me track down any information (in English) regarding the right to counsel, the scope of counsel, access to counsel, definition of 'indigent' and other related matters in the Turkish Code of Criminal Procedure, especially the actual legal text itself.

 Thanks for your help,

 ...

 İyi günler hocam.

Ben avukat ... . doç. dr. ...'ın yüksek lisans öğrencisiyim. Sizinle Ankara'da tanışmıştık.
Kusura bakmayın hocam rahatsız ve mesgul ediyorum. Gectıgımız gunrlerde emnıyet genel mudurlugunun polısın ınsan haklırı ıhlallerıne ılıskın ozelestırı seklınde bır rapor hazırlattıgını basından ızlemıstık. Bu raporun orjınal halıne nasıl ulasacagımız zonusunda bana yardımcı olabılır mısınız?

ıstanbul'a daır emırlerınızı beklerım. samımı saygılarımla.

avukat...

...

Merhaba;

Ben bir üniversite öğrencisiyim. size kasım ayında almış olduğumuz bir ev hakkındaki problem için danışmak istiyorum,cevap yazarsanız çok sevinirim.. evi aldığımızda içinde kiracı vardı,iyiniyetli davrandık ve kiracının ben kirayı eski malike ödemiştim v.s gibi birçok yalanına inandık kiracı o zamandan beri kira ödemiyor sadece 1 nisanda çıkıcağına dair taahütnamesi var bide aralık ayında protesto çekildi. ama asıl sorun bu değil biz bu evi A şahsından aldık,A ise B'den almış , B ise C'den almış. yani C söz konusu evin ilk sahibi ve bizde 4. sahibi oluyoruz. kiracı tarafından bu evin ilk satışında yani C'den B' ye satışında vekaletlerde bir usulsüzlük olduğu iddia ediliyor göya evin ilk sahibi kiracıya öyle söylemiş.babam bunun üzerine tapuya gidip araştırdı ve vekaletlerde hiç bir problemin olmadıı, tapuda bizim o vekaletli satıştan 2 el sonraki sahip olduğumuz ve tüm sahiplerin isimleri belli,babamın danıştığı birkaç avukat var ve onlar böyle bir usulsüzlük olsa dahi bizim bundan hiçbir şekilde etkilenmeyeceğimiz, iyiniyetli olarak tapuya güvenerek bu alışı gerçekleştirmiş olduğumuz sözkonusu duruma kesinlikle bir taraf olmadığımız söylendi ama bir diğer avukat tapuya el konabileceğini söylemiş açıkçası kafamız karıştı bize cevap verirseniz çok rahatlıyacağız vekalette bir sorun olsa dahi durumla hiçbir alakamız olmamasına rağmen bu durum bizi bağlar mı?

 ...

 Sayın hocam;

 İstanbul …….. ilçesinde ……. olarak ……. Büro Amiri Amirliği Görevini yürütüyorum ; bu ay sayın …..’in 15 günlük 4771 sayılı kanun ile ilgili Eğitimcilerin eğitimi programına katıldım ve yeni bir takım uygulamaları çalıştığım birimde hem uygulamaya koydum , hem de alt birimlerdeki uygulayıcı personele hizmet içi eğitim verdim.Ancak bir kaç nokta da hem tereddüt hem de uygulama zorluğu yaşıyorum ; uzun zamandır web sitenizi takip ediyorum,bir - iki ilgili makalenizi polis memurlarına hizmetiçi eğitim programında ders olarak okuttum , fikirlerinizi mail olarak gönderirseniz müteşekkür kalırım.

 "Yakalama ve Gözaltı sebebi doğduktan sonra , şüpheli nezarethaneye alınacak ise ince üst ve vücut araması için adli amir ,işlemi yapacak memura yazılı emir verir , bu emir ve üst araması tutanakları 24 saat içinde yetkili hakime sunulur, onaylatılır. " PVSK md.2 nin 8.Bendi Anayasa 20.Maddede ki değişiklik uyarınca " amirin vereceği yazılı emir " olarak değişmiştir.

Hocam , yukarıdaki yazılı hususlar bahsettiğim seminerde anlatıldı ve 18.12.2002 ve 19.12.2002 tarihlerinde gözaltına aldığım ve nezarethane de kalan iki şahsın ince üst ve vücut aramaları için üst yazı ile hakimden arama izni talep ettim ve aldım . ( Gecikmesinde sakınca yoktu , bu yüzden Gözaltı ve Nezarethane Görevlisine yazılı emir vermedim ) Ancak hakim bey en son verdiği karar sonrası bir daha bu tür bir talepte bulunmayın vermiyeceğim dedi. Kanımca bu kararı benim büromdan başka alan ve talep eden de yok

Sizce adli olarak yaptığım ( idari aramalar ile ilgili yeni değişikliklere uyumda hiçbir zorluk yaşamıyoruz ) bu tür bir aramada da hakim kararı almam gerekir mi .......

Saygılarımla

...

Sayın Vahi Bıçak,

Bilemiyorum doğru adrestemiyim, yanlış adreste olsam bile bana doğru adresi yazacağınızı umuyorum. Uluslararsı dava açmak için nası bir yol izlemem geretiğini bilemiyorum. Size olayı kısaca anlatırsam belki bana yol gösterebilirsiniz. Ben dış basında zaman zaman kişilerin psikolojik olarak hasara uğradıkları için karşı tarafa tazminat davası açtıklarını duyuyorum. Olay internette evli bir adamın, evli bir kadını bekarım diye kandırıp, kadının ayrılmaya karar vermesi ve ve bir çok sıkıntılar yaşamasına sebep oluyor. (Adam avrupalı kadınTürk ) Bunun tazminatını adam ödemeli Avrupa da buna benzer mahkemelerin kazanılmış örnekleri olduğunu duydum. Fakat aynı olayla ilgili emsal varmıdır bilemiyorum. Bu adam internette bir çok kadınla da aynı şekilde oynuyor, bunun örnekleri de var. İnsanlara kimsenin kimseyle oynamaya hakkı olmadığı öğretilmeli ve bir kaç caydırıcı emsal böyle kişilerin gözünü korkutmalı diye düşünüyorum ben. Sanırım olayı biraz anladınız. Bana nasıl yardımcı olabilirsiniz, böyle bir dava açılabilir mi ? nasıl?

Umarım kısa zamanda bana cevap yazarsınız.

...

Sayın Bıçak saygılar:

Ekte 23 Aralık 2002 günlü sabah gazetesinde başıma gelenlerle ilgili özet bir bilgi var...Sorum şu..Hakimler ve Savcılar Yasasına göre 95.mad hakim ve savcı yargılamaları 3 ayda bitirilmek zorundadır. Aihm içtihatlarına göre yargılamadaki makul süre bildiğiniz gibi sanığın isnadı öğrendiği andır.Benim davam 3 aralık 1999 günü  ….. bakanlığına çekilen bir ihbar faksı ile başladı. 1120 gündür bir suç işlediğim şüphesi ile yaşamaktayım.makul sürede yargılanma kavramında HSYK’nın öngördüğü bu süre mi göz önüne alınacaktır yoksa genel davalarda getirilen kriterler,dosyanın karmaşıklığı,tarafların tutumu vb. kriterler bağlamında mı değerlendirme yapacaktır aihm...bunun dışında cezaevleri tüzüğünün 107/c mad. göre memurlar cezaevinin ayrı bir bölümünde tutulur. Savcı iken iddianamesini hazırlayıp duruşmasına çıktığım kişi ile aynı koğuşta tutulmam nedeni ile tam yargı davası açtım adalet bak.aleyhine ve adalet bakanlığına aramızda husumet olan c.savcısını ve başsavcıyı şikayet ettim. bakanlık cezaevi savcısı ve başsavcı hakkında yeterli delil elde edilememesi nedeni ile kovuşturmama kararı verdi. cezaevi müd,2.müd,gardiyanlar hakkında hazırlık soruşturması devam ediyor. Adalet bakanlığının c.savcısı hakkında kovuşturmama kararına karşı iç hukukta bildiğim kadarı ile başka bir yol yok.bu durumda develi c.savcısını yine … başsavcısının muhakkik olarak görevlendirilmesi nedeni ile etkili bir hukuk yoluna başvurma hakkım engellendiği için bunu aihm de dava etme şansım sizce var mı? Biliyorsunuz takipsizlik kararlarına karşı ağır ceza mah.de takipsizlik kararına itirazı aihm arıyor.fakat adalet bakanlığının koğuşturmama kararına karşı acaba Danıştay’da ortada bir bakanlık işlemi, olduğu için ille de Danıştaya başvurmak iç hukuk yolu olarak düşünülmeli midir? cezaevindeki tutukluluk koşulları bakımından da 3. madde anlamında bir başvuruyu düşünüyorum. önce …. c.savcılığının hazırlık soruşturmasının sonucunu da bekliyorum. kanaatimce beni memur koğuşuna almayan c.evi savcısı da sorumlu olmalıdır bu olaydan ötürü. milliyet cezaevi meselesini SAVCI SANIK AYNI KOސUŞTA başlıklı 19 temmuz 2000 de bunu haber yapmıştı...

saygılarımla eski c.savcısı ….

 Not: HSYK aihm içtihatlarına göre mahkeme sayılıyor fakat adil yargılanma kavramı geniş değerlendiriliyor kurulun başkanının siyasi bir kişilik olan adalet bakanı olması vs. sizce hsyk karalarına karşı yargı yolunun kapalı tutulması adil yargılanma hakkı ile ne kadar bağdaşır bir makaleniz varsa ...sevinirim..

...

Sn Vahit Bıçak,

( http://www.vahitbicak.com) Websayfanızı www.usturks.com dan öğrendim. Sizin websayfanızda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili olarak engin çalışmalar yaptığınızı gözledim, ve bir derdimizin çözümüne belki ışık tutabilirsiniz diye danışmaya karar verdim. Ben …., 1946 …. doğumlu, .. 1968 mezunu inşaat mühendisiyim. İstanbul'da oturmaktayım. Kız kardeşlerimden .., 1986 yılında Alman tabiyetinden birisiyle evlendi, ve eşinin çalıştığı İsviçreye yerleşti. 1990 yılında bir erkek çocukları oldu. 1994 yılında eşiyle aralarında başlayan uyumsuzluk 1997 yılında yaşadıkları … kentinde başlayan boşanma davasıyla devam etti. İsviçre mahkemesi devam ederken trajik durumlar yaşadı, ve orada mahkemenin kesinlikle aleyhine sonuçlanacağını anlayınca, 1999 yazında mahkemeden izinle tatil için oğluyla geldiği Türkiye'den dönmedi, Ankara'da Ağustos 1999'da ayrı bir boşanma davası açtı. Bundan sonrasını, kardeşimin durumunu kamuoyuna duyurmak ve destek almak amacıyla hazırladığımız, ancak Türkiye'deki yargı süreci bitene kadar, yargıçlar olumsuz etkilenmesin diye kardeşimin arama motorlarına vermeyi arzu etmediği websayfasında … okuyabilirsiniz. Bu websayfasında, İsviçre mahkeme kararını sunduk, ancak Türkiye'de yargı sürecindeki dava belgelerini, "devam eden davaların kamuoyunda tartışılmaması gerektiği" nedeniyle sunmadık, bununla beraber hepsi elektronik ortamda bizde mevcuttur ve incelemek isterseniz size mail ile iletebiliriz. Davaların gelişimiyle ilgili olarak bütün ayrıntılar websayfasında vardır, bununla beraber özetle şunları söyleyebilirim: 1.. Türkiye'de Ağustos 2002 de boşanma davası açılan Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemes (3.AHM), çocuğun geçici velayetini anneye vermiş, babaya ziyaret hakkı tanımış, ve dava bitene kadar çocuğun Türkiye dışına götürülmesine tahdit getirmiştir. 2.. … mahkemesi Aralık 2002 de kararları çok zalimane alınmıştır. Çocuğun velayetini babaya vermiş, annenin çocuğu üzerindeki her tür ziyaret hakkını, anne lehine yapılacak her tür nafaka ve maddi ödemelerini, her tür emeklilik ödemelerini, her tür hukuk yardımını, nafaka talebini reddetmiş, ayrıca eşine tazminat ödemesine karar vermiştir. Kararın tam metni web sayfasındadır. 3.. Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler dairesinin talebi ve savcılığın talimatıyla çocuk Aralık 2000 de polis tarafından annesinden alınarak annesinin rızası hilafına ve mevcut 3.AHM kararlarına rağmen babasına teslim edilmiştir. 4.. Çocuğun yurt dışına çıkış tahdidi nedeniyle baba Türkiye'de çocuğunu bilmediğimiz şekilde saklamış, kendisi Ocak 2001 de yalnız çıkmış, çocuğunu yasadışı yollardan daha sonra Şubat 2001 de ….'ya aldırmıştır. Bu husus daha sonra İnterpol yazışmalarında da belgelendi. 5.. İsviçre mahkeme kararının tenfizi için eşinin vekili tarafından Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesinde (14.AHM) Aralık 2000 de dava açılmıştır. 14.AHM Şubat 2002 de İsviçre mahkeme kararını olduğu gibi tenfiz etmiştir. 6.. Kardeşimin vekili tenfizi onaylayan 14. AHM kararını temyiz etmiştir. Mürafaa duruşmasında sunduğumuz dilekçe ektedir. Mürafaalı yapılan temyiz duruşması sonrasında, Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 14. AHM kararını Eylül 2002 de onaylamıştır. Onay kararı ektedir. 7.. Kardeşimin vekili son aşama olarak 21 Ekim 2002 de tashih-i karar müracaatı yapmıştır. Tashih-i kara dilekçemiz ektedir. Bu aşamada da Türkiye adaleti kardeşimin aleyhine karar verirse sonrasında hala bir hukuki müracaat yerimizin olup olayacağını bilememekteyiz. Ancak, 2 yıla yakın süredir çocuğunun sesini bile duyamayan kardeşim, 14. AHM'nin ve Yargıtay'ın kararlarının hiç beklenmedik şekilde aleyhine sonuçlanmasıyla tümüyle içine kapanmış, intihardan söz etmeye başlamıştır. Ben hukukcu değilim, ancak 56 yaşımın verdiği genel bilgi ve tecrübe ile yaşadığımız gelişmeleri kabul etmekte zorlanıyorum. Bir annenin çocuğuyla ziyaret hakkı belki annenin uyuşturucu müptelası olması, veya hayat kadını olması gibi çocuğun gelişimin olumsuz etkileyebilecek bir durum varsa düşünülebilir. Oysa, İsviçre mahkemesinin kararında kardeşime bu hususta en ufak bir atıf yapılamamış, ve hakim kendisinden izin alınan sürenin sonunda çocuğun İsviçre'ye geri getirilmeyerek kendisine verilen sözün tutulmamasına gösterdiği tepki ile tamamen duygusal karar vermiştir. Türkiye savcısı ise, Alman kimliği yanında T.C. kimliği de taşıyan çocuğu, 3.AHM'nin "geçici velayetin annede olduğu" ve "çocuğun Türkiye dışına çıkışına tahdit konulduğu" kararlarının varlığına rağmen İsviçre'ye götürmesi için babasına teslim etmiştir. Savcıyı aynı gün Adalet Bakanlığına şikayetimizin sonucu hala bize bildirilmemiştir. 14. AHM'nin kararına bir şekilde eşinin vekillerinin etki ederek bu kararı çıkarttığını, ama insan vicdanını hiçe sayan bu kararın yargıtaydan mutlaka reddedileceğini ümit ettik. Ama, müvekkilimizin verdiği dilekçedeki hususlara madde madde açıklama getirmeden re'sen verilen onama kararı bizi iyice hırpaladı. Son aşama olarak tashih-i karara başvurduk. Öğrendiğimize göre tashih-i karar yine aynı yargıtay heyeti tarafından incelenecek ve karara bağlanacakmış. Bir başka üst kurul tashih-i karar baksa idi ümitli olabilirdik, ama aynı heyetin kendi kendini reddetmesini beklemek zannederim nayiflik olacaktır. Bu durumda muhtemelen tashih-i karar müracaatımız da, açıklamalarımıza hukuki yorumlar getirilip çürütülmeden, re'sen, ve "biz karar verdik, oldu" tavrıyla yine onaylanacaktır. Biz ne yapabiliriz Vahit bey? Başımızı nerelere, hangi taşlara vurabiliriz? Türkiye'de Türk vatandaşlarının hakkını Türkiye adaleti sağlamayacaksa neredeki adalet sağlayacaktır?

Bize yol gösterebilirseniz mutlu olacağız. Saygılarımla,

...

Dear Professor Bicak,

Your name was provided to as someone who may be in a position to guide me as I proceed with a legal action in Turkey. As a single self-supporting woman living in Canada I am needing to find a reliable English speaking lawyer who can assist me in recovering $30,000.00 + usd from a business man in Izmit. This is a particularly worrying scenario not only for me but possibly for other vicitms. I have a paper signed stating money was loaned and evidence of bank transfers although these papers may have ben signed with the knowledge they would not be recognized in Turkey. God I hope not.

Professor Bicak, I am not expecting you personally to assist me with this matter but perhaps guide me towards a reliable lawyer who is honest and willing to explain aspects of Turkish law to me.. I was stunned to learn that Turkish lawyers can not always be trusted and charge exceedingly high fees however I suppose this could apply in Canada too. The man the money was lent to in good faith is a very powerful business man in his community and knows the legal loopholes to his advantage.

Thank you Professor Bycak. I work at a university in Canada in as an assistant to the Chair of Medicine. I am not a a wealthy woman. just simply a woman who was misguided and now desperately seeking the assistance of a Turkish legal expert to help me deal with this matter.

With warmest regards. Mutlu Yillar

...

Sayın Hocam

Ben …… Sitesi editörüyüm. Aynı zamanda ….. Barosu dergisinin yazı işleri müdürüyüm. …. Barosunun ilk defa çıkarılacak olan dergisi için makale gönderebilirseniz çok mutlu oluruz. Makale konusunda ….'da çok zorluk çekiyoruz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Saygılar Av. …

...

Sayın Vahit Bey,

İnternet'teki sitenizi ziyaret ettik, İnsan Hakları Mahkemesi ile ilgili bilgi edinmek için müracaat şekli,yeri v.b. konularında bilgi verirseniz seviniriz.

Çalışmalarınızda başarılar .

 ...

Vahit Bey,

iyi günler adım …, adresinizi internette arama sonucu buldum. Sizin yardımcı olabileceğinizi düşünerek yazıyorum. Istanbul da oturuyorum, … antrenörlüğü yaparken, bir kız sporcunun bana yaptıgı iftiraya karsın, spor bakanlıgı sorusturma actı, genis sorusturmalar sonucu benim böyle bir sey yapmıyacagımı ve yeterli kanıt bulunmadıgı gerekceleri ile beni temize cıkardı. Ben de bunun sonucunda manevi tazminat davası actım (2 yıl önce Ankara .asliye) mahkeme benim talebimi reddetti, gerekce herkesin dilekce verme hakkı oldugu idi. (yani dilekce ile herkese iftira atılabilirdi) yılmadım yargıtaya itiraz ettim, 1 ay önce yargıtay kararı onadı. Simdi bu konuyu Avrupa insan hakları mahkemesine götürmek istiyorum,ama nasıl olacak,nereye basvurulacak bilmiyorum.Sizden yardım istiyorum, ilgilenirseniz sevinirim,cok büyük hakkızlıga ugradıgımı düsünüyorum.

İyi günler dilerim.

...

Saygılar

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapılan başvurularla ilgili olarak bir haber yapmak istiyorum.Sizin bu konuda, bilgi ve tecrübesine başvurulacak sayılı kişilerden biri olmanız nedeniyle izninizle bir kaç soru sormak istiyorum.

-2002 yılında AİHM'ne yapılan başvurularda geçen yıllara göre büyük oranda bir artış var mı?

-En çok hangi olaylar için başvuru yapılıyor?

-Eğer başvurular çok ise bunun sebepleri nelerdir?

-AİHM'nin karaları ne derecede doğru?

-GünümüzTürk Hukuk Sitemi'ni değerlendirir misiniz

2002 yılı ve önceki yıllara ait istatistiksel veriler elinizde mevcut değilse, yararlanabileceğim herhangibir kaynak önenrirmisiniz.

Saygılarımla

...

Merhaba Hocam

Bir ogrencı oldugum ıcın hocam dıye basladım sıze sadece bir sorum vardı umarım bu soruma cevap verırsınız  sorum Avrupa İnsan Hakları Mahkemesının kararlarının Türkıye ye yaptırım gucu nedir. Örnegin bir sahıs yada kurum Türkiye alehine AİHM de bir maddi dava kazandıgında bunun bunun tahsılatı nasıl yapılır. Sadece merakımdan sordugum bır soru

İlginize teşekkurler

...

Sayin Vahit BICAK,

Ben …. çalışıyorum. Uyesi olduğumuz emeklilik sandığının hazine ve hükumet ile olan anlasmazliktan oturu AIHM'ye basvurdugu soylenmekte. Ancak biz sandik uyeleri olarak acildigi soylenen dava ile ilgili herhangi bir malumat sahibi degiliz. Bize aktarildigi sekilde bir davanin acilip acilmadigini, acildiysa ne asamada oldugunu ogrenmek icin yardiminizi istiyorum.

Davayi acan: ……… Munzam Sosyal Guvenlik Emekli ve Yardim Sandigi Vakfi

Yardiminizi bekliyorum. Cok tesekkur ediyorum.

...

sitenizdeki başvuru formunu açamadım. AİHM ne başvurmayı düşünüyorum. bana form yada avukat konusunda yardımınız olur mu?

saygılarımla

...

Sorry to intrude, but I thought, given your website, that you might know where I might find English translations of the 1924, 1961 and 1982 constitutions of the Republic of Turkey.  I'm trying to figure out whether, at any time in the history of the republic, Islam was the official religion of the country.  I understand that as of today there is no official religion, which, as far as I know, means that Turkey and France are the only countries in Europe which have a constitutional division between church and state. I also understand that Attaturk constructed a secular state.   I'm just not sure whether the Republic, at any time in its history, recognized Islam as the national religion.

 Thank you for your time and sorry, once again, for intruding on your privacy.

 ...

 Vahit Hocam merhabalar...

 Ben …… ……… Bölümü öğrencisiyim. …. dersi için bir ödev hazırlıyorum. Konu olarak "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye Kararları" nı hazırlıyorum. Özellikle de "Adil Yargılanma ve İşkence" ile ilgili madde çerçevesindeki davaları incelemeyi düşünüyorum ve birde kıbrıs tarafından yapılan başvuruyu. bu çalışmamda kullanmak üzere sizin verilerinizden yararlanmak istiyorum. Eğer bu konuda bana yardımcı olur ve izin verirseniz çok sevinirim..

 Çok Teşekkürler... İyi Çalışmalar...

 ...

 Sayın Bıçak,

 Mülkiyet suçunun ekonomik analizi üzerine master tezimi oluşturmaya çalışıyorum tezimde mülkiyet suçunu belirleyen unsurları ekonometrik analiz yoluyla elde etmeye çalışacağım. veri, kaynak, metedoloji vs. üzerine tavsiyelerde bulunmanız dileğiyle.

 hoşçakalın

...

 Web sitenizden calismalarinizi okudum. Turkiyenin hukuk literaturune katkilarinizdan dolayi kutlarim. Ben su anda University of ….  Department of Psychiatry'de psikiyatri ihtisasi yapmaktayim. Ozellikle adli psikiyatri ile ilgileniyorum. Ceza ehliyeti, tehlikeli akil hastalarinin istekleri disinda hastaneye yatirilmasi (civil commitment), ve benzeri konularla ilgilenirseniz isbirligi yapmak isterim.

 Haberlesmek uzere, Saygi ve sevgilerimle,

 ...

 Sayın, Dr. Vahit Bıçak Bey,

 AİHM'nin Bulgaristan'la ilgili kararlarını da sitenize ilâve edersiniz çok yararlı olacağını düşünmekteyim. Zira, Bulgaristan'da 1989 öncesi Belene ve s. hapislerinde, kamplarda suçsuz olarak yatan, işkence gören yüzlerce Bulgaristan Türkü olmasına rağmen, halen bunlardan birisi bile haklarını geri alamamış, Bulgaristan'da bu konuda dava açmak için Avukat bile bulamamaktadır, ve bu insanlar kıvranıp duruyorlar.

 Saygı ve selâmlarımla,

 ...

 Sayın Hocam Merhaba,

 Ben … ilinde yargıçlık yapıyorum. Aynı zamanda …. Uluslararası Hukuk Master'ı da yaptım (LL.M Degree in Law) ECHR-Turkey bağlamında bir makale yazmak istiyorum, sizin İngilizce makalelerinize ulaşamıyorum. Acaba sizden rica etsem bana e-mail ile yollama imkanınız var mı?

 Simdiden cok tesekkur ederim.  Saygılarımla,

 ...

  BANKADAKİ LİMİTİ AŞTIM VE ASGARİ TUTARI BİLE ÖDİYEMEYİCEK DURUMDAYIM BANKA GEREKLİ İŞLEMLERİ BAŞLATTIސINDA MALLARA HACİZ KONACAK ANNEMİN İNTİFA HAKKI İSTEDİÃ…ÂžÃ‚Âİ KARDEŞLERİME ORTAK BİR EVİMİZ VAR ANNEM YAŞADIސI SÜRECE SATILAMAZ HAKKI İSTEMİŞTİ BANKA TAPUDA YAPACAސI ARAŞTAIRMA İLE BU HİSSEME EL KOYABİLİR Mİ?

 ...

 merhaba Vahit bey,

 Biz … üniversitesi hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisi 3 arkadaşız. … dergisinin bu sene ikincisini düzenlediği farazi dava yarışmasına insan hakları hukuku alanında katılıyoruz. bu bağlamda bir dava konusu için AİHM'ye iddia ve savunma şeklinde iki ayrı dosya sunmamız gerekiyor. ancak her ne kadar gerekli araştırmayı yapsak da olayı yani gerekçelerimizi dava dosyası şekline getirmekte zorluk çekiyoruz. bu konuda okulumuzun devletler genel hukuku hocalarından … hocamız, sizinle görüşmemizin daha faydalı olacağını ve sizin de yardımcı olabileceğinizi söyledi. bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz, eğer yardımcı olmak isterseniz "…" dan yarışma olay metinlerine girerek yarışma konusu olayı görebilirsiniz.(isonomia devleti ile ilgili olay...) 15 nisana kadar dava dosyalarının hazırlanması gerektiği için, en kısa zamanda, yardım edip edemeyeceğiniz konusunda bizi haberdar ederseniz seviniriz.

 bize vakit ayırdığınız için teşekkür eder saygılar sunarız.

...

 Sayın Meslektaşım öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Öz geçmişinizi okudum,ceza hukuku alanında ihtisasınız olduğunu gördüm. 4771 sayılı yasa kapsamında idam cezası kaldırılmış ve idamla yargılananlar müebbet ağır hapisle yargılanır duruma gelmiştir. Yeni tarihli bir mahkumiyet kararında TCK:450/9 ve 4771 sayılı yasanın 1/A maddesi gereği müebbet ağır hapis cezası verilmiş,TCK:59 uygulanmış ve sonuç ceza yine müebbet ağır hapis olmuştur. Bu hukuka uygun mudur? Bu kanunun ilgili maddesinin uygulanışı hakkında Yargıtay dairelerinin ya da CGK. nun verdiği bir karar var mı? Ayrıca bu konuda sizin görüşünüzü öğrenmek de isterim.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

...

Merhaba.Öncelikle yapmış olduğunuz internet sitenizden dolayı sizi tebrik ederim.Ben de siyasi parti kapatma davalarıyla ilgili bir çalışma hazırlıyorum ve bu konuda size sormak istediğim 2 sorum var.

Türkiye ile ilgili parti kapatma davalarından bazılarının mesela DEP ingilizcesi yok.Bu karaların türkçe veya ingilizcesini bulabileceğim bir internet adresi var mı?
Diğer sorum ise, Türkiye dışında parti kapatma davası olan başka Hangi Avrupa ülkeleri ve hangi kararlar mevcut?Almanya Vogt dışında bir karar rastlayamadım ben...

İyi çalışmalar.

...

Ben AB hukuku konusunda master yapıyorum. İnsan hakları dersimiz için bir anlamda ödev hazırlıyorum, tez sayılır ama gerçek bir tez değil. AİHM'ye gelen bütün parti kapatma davalarının özetini alıp kandi yorumlarımı katacağım bir çalışma yapıyorum.Bu nedenle konusu parti kapatma olan bütün AİHM kararlarına ulaşmam gerekiyor.AİHM'nin sitesini taradım ve ÖZDEP, Refah, Fazilet, Sosyalist Parti, TBKP davalarını bulabildim.Eğer yanlış bilmiyorsam Türkiye'nin davalı olduğu bir tek DEP davası kaldı ancak bu davanın da ing. veya türkçesini bulamadım. Eğer yine yanlış bilmiyorsam Türkiye ve Almanya (Vogt davası) dışında davalısı olan başka parti kapatma davaları yok.Ancak bu konuda emin olmak istiyorum.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

...

Sayın Vahit Bıçak,

Radikal de yayınlanan " yargılamada çağa uyum" başlıklı yazınızı ilgiyle okudum. Çalışma alanım özel hukuk olduğu için işlediğiniz konuya yabancı sayılırım; ancak hukuk ve yargıyla ilgili temel düşüncelerime ters düşmedi.

Bu bağlamda duruşmalardaki kayıt düzeni üzerine eleştiri ve önerilerinizi ben de paylaşıyorum. Almanya ' da bir yargıç hanımla bilgi alışverişinde bulunurken bana sizde nasıl diye sorunca verdiğim yanıta " ama bu çok tehlikeli" eleştirisini aldım, gerçekten de öyle.

Çalışmalarınızda başarılar diler saygılar sunarım.

...

merhaba …. eğer sorularıma cevap veriseniz çok memnun olurum

ben bir üniversitede sakat kadrosundan işe alınan bir çalışanım askerlik yapmadığım halde gece nöbetine yazılıyorum ve cumartesi pazar nöbetlere yazılıyorum çalışma ortamımda bir kaç işi bana yüklüyorlar ayakta durmakta zorlanan bir insana böyle görevler verilmesi hukuken doğru bir şey mi? böyle görevleri bana verebilirler mi? kadrom hizmetli 657 'ye tabiyim % 60 raporum var hatalığım nöro müsküler distrofi .özürlü çalışma kanunlarına baktım ama tam sonuç alamadım. bana özürlülere verilebilecek görevler hakkında ve askerliğini yapmamış birine nöbet yazabilirler mi bunun hakkında bilgi vermenizi istiyorum. eğer yöneticilerin böyle bir şeye karar verme görevini kötüye kulanması çalışanları ezmek istemesi gibi konularda yetkili mercii neresidir ?

bana bilgi vermenizi istiyorum teşekkürler .

...

Hocam ben sizin Radikal gazetesinden yazılarınızı takip eden bir okuyucunuzum. 24 Haziran 2003 tarihli yazınızda okumuş olduğum bilgilere dayanarak size birkaç soru sormak istiyorum. Kardeşim 2.5 senedir cezaevinde T.C.K. …. maddesinden ceza aldı. Yaklaşık 8.5 ay sonra tahliye olacak ancak suç tarihi 1996/l998 şu ana kadar her hangi bir yasadan yararlanmadı. Son ceza indirimi gibi bir yasa söz konusu mu ? Veyahut yakında çıkacak bir yasa söz konusu mu ? AB uyum paketleri içerisinde T.C.K. ile ilgili bir düzenleme mevcutmu, ekonomik suçlar paraya cevrilebilecek mi ? Sizi rahatsız etmediğimi umarak kardeşimin de tavsiyesi ile sizden bilgi edinmek istiyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Beni bilgilendireceğinizi umuyorum.

Tekrar teşekkürler. Saygılarımla.

...

İyi Günler Hocam,

Ben, …. Üniversitesi Hukuk Fakültesi lll. sınıf öğrencisi ….'yım . …. çalışmaları çerçevesinde sizin ``İNSAN HAKLARI İHLALLERİNDE YENİ YÖNELİMLER 'BASKIDAN HİLEYE' '' makaleniz üzerine bir sunum hazırlamak istiyorum .Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum .

Teşekkür eder ,başarı ve mutluluklar dilerim.

 ...

SAYIN VAHİT BEY

Ben sizden hem bir fikir hem de bir yardım istiyorum adım …. kendim istanbulluyum sizi polis akademiyeninden de telofonla aradım ama malesef ulaşamadım bundan dolayı mail yolunu deniyorum konu, aynen şöyle ben bundan 2,5 yıl önce … yayıncılık hisse senedi aldım ve bildiginiz üzere tahtayı SPK , İMKB kapattılar o zamandan bu zamana da ne dogru dürüs bir acıklama nede sebep söylemediler ve beni ve benim gibi bir cok insanıda magdur ettiler ve halende bu durum devam etmektedir ve inanın benim kendimin buna daha fazla dayanacak gücüm kalmadı neden derseniz insanlar yatırım yaparken en fazla yüde ellisini koyar belki ben ise … yayncılıga yüzde yüzyirmisini koydum elimde olmayan sermayeyi bile koydum vede borclandım ve halen daha borcum falan bitmiş deyil bu durumu sonlandırmak için aihm sine başvurmak istiyorum sizin aracılıgınızla siz nedersiniz? hem haklarıma tecavüz var hem bilgi et bizi korumuyor hemde ve en önemlisi manevi olarak 2,5 yıldır inanın hapis hayatı yaşıyorum dolandıranlar 7 ayda serbest ben ise halen tutuklu gibiyim.

Yardım ederseniz sevinirim saygılarımla

...

Merhabalar Hocam,

İstanbul … üniversitesi, hukuk Bölümünde,burslu, ikinci sınıf öğrencisiyim. Ankarada bir hukuk bürosunda temmuz ayı içerisinde staj yapmak istiyorum. İstanbul'da mülakat sonucunda iki hukuk bürosuna staj yapmak üzere kabule dilmiştim. Fakat hukuk bürolarının merkezlerinden gelen 3. sınıf ve üstü şartıyla kabul edilmeme rağmen geri çevrildim. Bu sene mutlaka staj yapıp yaz dönemimi değerlendirmek istiyorum. Bu staj benim ileride seçmek istediğim sektörün kafamda şekillenmesinde bana çok yardımcı olacak.Bana yol gösterir, yardım ederseniz çok sevinirim. Staj yapmak çok istiyorum ama 2. sınıfı henüz bitirdiğim için hep geri çevriliyorum. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Saygılar...

...

Merhaba

Ben …….. …. Üniversite'sinde hazırlık sınıfında okuyorum.Araştırma konum gereği internetten ve birçok platformdan araştırmalarda bulundum.İsminiz bir çok yerde karşıma çıktı ve sizin doçent olduğunuzu da öğrenince,görüşlerinizi almak istedim.Eğer sizin için de mümkünse tabi birkaç dakikanızı ayırır ve aynı mail adresine cevaplarsanız çok mutlu olacağım. "Harsher punishments for criminals would result in a decrease in the crime rate." Bu görüşe katılıyor musunuz? katılıyorsanız yada katılmıyorsanız unsurlarını belirtir misiniz? Eminim görüşleriniz önümü biras daha açacaktır.

Şimdiden teşekkür eder ve çalışmalarınızda başarılar dilerim.

...

Sayın Doç. Dr. Vahit Bıçak bey’e,

Ülkemizde nereye kime nasıl müracaat edeceğimizi ya kaybettinden sonra veya bana bir şey olmaz mantığı ile hareketler etmekteyiz. Sonuçta zaman,maddi manevi kayıplara uğramaktayız. Benim sorunum ise bir işletme vardı ,battım kefil oldum avukata ben kefilim bir ödeme planı sundum kabul etmedi şimdi bilmiyorum ama işletmemim makinelerini hacizde satarım dedi bende makineleri kaçırdım yedi emin olarakta bana teslim edilmişti sonra cezasını yattım.

Ben sonuçta işletmemi kaybettim , burada ben mağdur oldum elimden makineleri alırsanız size borçumu nasıl öderim mantık bu ama kanun ne diyor bilmiyoruz. Kanunu bilmemek suç mu bize verilmeyen eğitim yoksa biz ne yapalım. İşletme açareken bunlar bir keriz nasıl olsa hem devletten iş istemiyor hemde bana vergi verecek mantığı ile hiç bir belge sormadan şirket kurulmakta ve işletme açılmakta ,sonuçta işletmeyi kapatamıyoruz ticaret odasına borç bağkura var ,kefil olduğum bir borç daha çıkar bu konuda hangi yasal haklarım var burada adalet yok bu konyu Avrupa İnsan haklarına götürsem sonuç almam mümkünmü yoksa başka ülkeye mi gidelim bundan sonraki bedel ise ancak canımızı verirsek olur her halde.Ben ahşap okul öncesi eğitim araçları imal ediyordum ,şimdi yine ufak bir atölye edinme çabaları içindeyim. Bu konuyu "SOKAK,TİNERCİ,ENGELLİ,KİMSESİZ vs: ÇOCUKLARA MESLEK EސİTİMİ " olarak sunalım diye bir çok yere müracaat ettim sonuç yok Başbakan halkla ilişkilerden gelen yazıya bakın bu ülkede nasıl bir hukuk nasıl bir hak arama olacak bunu anlamıyorum.

 “Gelen cevap :

Sayın…..,
Başbakanlığa sunduğunuz elektronik posta iletisi incelenmiştir.
İletinizdeki proje ve önerileriniz ilgi çekici olmakla birlikte, ne yazık ki bu konuda Başbakanlıkça yapılabilecek bir işlem bulunmamaktadır.
Bilgilerinizi rica eder, başarılar dileriz.

BAŞBAKANLIK
Halkla İlişkiler
Daire Başkanlığı”

Bu konuyu neden size yazım internette sörf yaparken Avrupa İnsan hakları konusunda araştırma yaparken Üniversite de olduğunuz için belki araştırma veya öğrencilerinize konu olarak sunabilirsiniz mantığı ile yazdım. Hukukun kime ne zaman lazım olacağı belli değil ama mutlak demokrasi ve hukuk devleti olsak bunlara zaten neden olan faktörler yok olacak bizde bu sorunu yaşamayacaktık.

 Zamanınızı aldığım için özür dilerim .
Çalışmalarınızda başarılar
saygılarımla

...

Dear Dr. Bicak,

Apologies for causing any inconvenience, but I was wondering if you would be able to help me. I am a undergraduate student at …. University in England, and I am currently in my second year of my degree programme studying B.A. International Relations. My degree runs a summer scholarship award every year, whereby one student will win a prize to go to any country abroad to undertake a project relevant to the study of politics and international relations.

I am a short listed candidate for this, and was wondering if you would be able to help me out. I would like to go to Turkey to look at human rights, and in particular human rights of Kurdish peoples, and see if the reforms undertaken by Turkey to join the European Union have made any changes regarding the human rights of Turkish citizens. For this I would like to arrange an interview with you this summer between the months of July and August. I am intereested in what you think and feel about human rights in Turkey and whether in your view Turkey is ready to join the European Union as far as its human rights record is concerned.

I once again apologise for any inconvenience, and I look forward to hearing from you.

Thank you for your time.

Regards,

...

Sayın Bıçak,

Mailme cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. … yayıncılık ile ilgili gelişmeleri izlediğimizde sorunumuzu ancak insan hakları mahkemesi yoluyla çözümleyebiliriz gibi görünüyor. Bu konuda bizlere yardımcı olabilecek bir avukatın iletişim bilgilerini verebilir misiniz ?
Sizin gibi işinde kendini kanıtlamış bir kişinin bize yardım etmesi çok mükemmel olur.

Saygılarımla

...

sayın vahit bey:

…, …'ı hortumladı tmsf de … yayıncılıgı …'e hortumladı.Devletimizin resmi kuruluşlarıda engüzel işin hortumlama olduğunu anladı.Yapılan satışın açıklaması bu. … pazarlama oldu … pazarlama …. basın dağıtım oldu … dağıtım pazarlama. … yayıncılık oldu …. gazete dergi. … oldu merkez … v.s v.s şimdi ben ve benim gibi 15 bin kişiyide magdur ettiler paramızı pul ediyorlar devlet eliyle ben imkb yi spk yı tmsf insan hakları mahkemesinde türkiye cumhuriyetinede olabilir dava açmak istiyorum hem maddi hem manevi yardımcı olursanız sevinirim bizim mağdur olarak yazuştıgımız siteyede gireseniz olayların için yüzünü ve tam avrupa insan hakları mahkemelik oldugunu görürsünüz.

lütfen bana bilgi veriseniz sevinirim iyi çalışmalar

...

Dear Mr. Bicak,

I am a political researcher from Ukraine. I would like to find out your opinion about …. activities in Turkey. Personally I have a feeling that turkish authorities not having legal grounds continue prosecuting …. members to show to the West their efforts for fighting ….. Let me ask you several delicate questions. 1. What legal status does … have in Turkey in fact? 2.If it is prohibited then could you name relevant legal acts? 3.What crimes are turkish authorities incriminating to
……. today? Thank you.

I am in advance trully grateful for your answer.
Yours sincerely.

...

Hocam merhaba,

Sizi rahatsız ettim. Konu şu: …… Vakfı'nın sürdürdüğü ……. Projesi kapsamında son iki yıl içinde Türkiye'de Düşünce ve İfade Özgürlüğü konusunda Sivil toplumun yaptığı faaliyetleri ve bunların yasal etkileri konusunda bir rapor hazırlıyorum. Bu kapsamda üç örnek olay üzerinde çalışıyorum. Bunlardan birisi de sizin başında bulunduğunuz Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'nın çalışmaları. Bu konuda bir çalışma raporunuz varsa gönderebilirseniz çok sevinirim. Ya da
bu hafta içi ya da önümüzdeki hafta içi sizinle görüşmek istiyorum. İstanbul ya da Ankara'da.


Selamlar

...

Merhaba Hocam;

Ben …. Üniversitesi ….'den Arş. Gör. ….. … Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. … hocamın referansı ile sizden bir ricada bulunacağım. Bu yılın başında fakülte tarafından …. Valiliği İl İnsan Hakları Kurulu üyesi olarak görevlendirildim. Daha sonra Kurul tarafından Kurul'un alt komisyonlarından biri olan İnsan Hakları Eğitimi ve İnsan Hakları Bilincini Geliştirme Komisyonu Başkanı seçildim. Komisyon tarafından ilimizde temel insan hakları konusunda bir konferans düzenlemeyi düşünüyoruz. Fakat ilimizde bu konuda uzman kişiler olmadığından dolayı sıkıntı çekmekteyiz. Eğer sizin için bir sakıncası yoksa (konunun kapsamı ve konferans günü sizin insiyatifinizde olmak üzere) değerli vaktinizden bir kısmını bize ve … halkına ayırabilir misiniz? Cevabınızı ve konu ile ilgili görüş ve düşüncelerinizi bekliyoruz. İlginize çok teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylılar ve başarılar dileriz.


Saygılarımızla...

...

Sayın Hocam,

AİHM konusundaki uzmanlığınıza aşina olunca benim için büyük bir problem hakkında ön bilgi ve yardım alabilmek umuduyla size bu mesajı sunmaya karar verdim. "görevden çıkarma cezası" sebebiyle (kamu bankası şube müdürü) memuriyetim elimden alındı. Ceza davası "suç unsurlarının olmaması sebebiyle beraat "olarak sonuçlandı ve Yargıtayca onaylandı. İdari davam (Yargıtay onayından önce)aleyhime sonuçlandı. Danıştay'da temyiz başvurum ise (yargıtay kararına rağmen) 2 lehte, 3 aleyhte oy ile red edildi. Karar tashihi hakkımı kullanmadan önce AİHM'ne müracaatımda noksanlık mıdır? 4 yıllık büyük üzüntü dönemini kapsayan bu konuda AIHM'ne başvurumun lehime sonuçlanma olasılığı yüksek midir? Bu tür davalar ortalama ne kadar süreyi kapsamaktadır ? Sizden hukuki yardım almam imkanı söz konusu olabilir mi? Mesajımı lütfen hoşgörünüz.

Saygılarımla.

...

SAYIN VAHİT BIÇAK,

2004 ŞUBAT AYINDA İSTANBUL İNGİLTERE KONSOLOSLU'ސU KAPALI OLDUސU İÇİN, İNGİLTERE ÖސRENCİ VİZESİ İÇİN KIBRIS'A GİTTİM VE ÖސRENCİ VİZEM İÇİN BAŞVURDUM. KONSOLOSLUKTA ÇOK KÖTÜ BİR MUAMELEYLE KARŞILAŞTIM, SUNMUŞ OLDUKLARI KRİTERLERE FAZLASIYLA UYGUN OLDUސUM HALDE SOYUT NEDENLERLE VİZEM VERİLMEDİ. AÇTIސIM TEMYİZ DAVASINI KAZANDIM. 28/02/2005 TARİHİNDE LONDRA'YA GİDEÇEސİM.AÇMAYI DÜŞÜNDÜސÜM MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT DAVASI İÇİN SİZİN YARDIMINIZA, BİLGİNİZE İHTİYAÇ DUYMAKTAYIM.

SAYGILARIMLA,

NOT:KENDİ HAZIRLAMIŞ OLDUސUM TEMYİZ BAŞVURUMDA NE TÜR ONUR KIRICI BİR MUAMELE İLE KARŞILAŞTIސIMI CİDDİ ANLAMDA AÇIKLADIM.

...

Merhaba Hocam.

İsmim ….  ‘de yüksek lisans yapıyorum.aihm ve bireysel başvuru ile ilgili bir ödev aldım .yardımcı olurmusunuz.tez yazım kuralları ile yazacakmışız.Hocamız en az 15 kaynak gösterin dedi.fakat kaynak göstermekte sıkıntı çekiyorum. Ayrıca … mensubuyum.yardımcı olursanız memnun
olurum.

 şimdiden teşekkürler. (7 Aralık 2004)

...

 Vahit  bey  merhabalar.......

 Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine nasıl  başvurabilirim? Nasıl bazı  şeyleri danışabilirim? Davacı  olmak için delil  toplamam gerekli  ve  bunun için de   para  ve  konu  hakkında  bilirkişiye, bazı  metaryallere  ihtiyacım   var........tüm   bunlar  için  nereye  başvurabilirim... bana  yardımcı  olursanız   sevinirim...gerekli  yerin  e  mail  adresi  ve  tel  nosu   lutfen.  saygılarımla..............iyi  gunler.......

NOT:Durumun  aciliyeti  ve  gizliliği önemlidir. (23 Kasım 2004)

...

Sayin Vahit bey;

Ben adresinizi internetten buldum. Insan haklari konusundaki genis tecrubenizi sayfanizdan ilgiyle okudum. Ben 3 yildir Londra'da yasayan bir Turk vatandasiyim. Vize konusunda biraz sorunlar yasamaktayim. Hukuk alaninda bilgim yok fakat haksizliga ugradigimi dusunuyorum. 2003 yilinda burda evlendim. esim Ingiliz. 2003 yilinin sonunda isledigi bir suc nedeniyle tutuklandi ve hapse koyuldu. Bu sok olaydan sonra ben bazi yakin arkadaslarin destegiyle hayatimi burda Londra'da surdurdum. Avukatim ayriligimizdan dolayi evliligimizin sayilmayacagini yani vize alamayacagimi, soyluyor. Henuz bosanma islemlerini baslatmadim bana malolacagi masraftan dolayi. Eger esimde onaylarsa bosanmayi kabul ettigini ayrilma formu doldurmamiz ve 2 yil beklememiz gerekiyor otamatikman bosanmak icin. Su an bir ingiliz sirketinde calisiyorum ama avukatim bunun da yardim edemeyebilecegini soyluyor.

Belki size boyle yazisim sacma ama, su an baska cozumler ariyorum, ben de guvensizlik basladi. Eger bu konuda bana tavsiye verebilirseniz cok sevinirim.
Sayg

Aşırı Cezalandırma Eğilimi | 3436 Okunma
 Prof.Dr. Vahit BIÇAK
  » Üye Girişi
Kullanıcı adı  :
Şifre  :
Şifremi Unuttum | Üye Kaydı

  » Yayınlanmış Kitaplar
  » Ziyaretçi Defteri
Hakan
Güzel bir içeriğe sahip, emeğe geçenlere başarılar dileğiyle......
Bünyamin Coşkun
Sevgili Vahit Hocam; bir türlü biraraya gelemedik, bari sayfana gözatayım dedim. Her fırsatta takip etmeye çalışıp, eserlerini ve proglam...
Dursun Kaya
hocam siteniz mükemmel üstü çok güzel olmuş,Cenabı allah başarılarınızın devamını nasip etsin selamlar ...
zafer yıldız
Başarılarınızın devamını dilerim... ...
bager çakmak
sayın hocam; yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum.Türkiyeniin demokratik gelişimine yazılarınızla oldukça büyük katkılar sağlıy...
hessam
merheba vahit bey ben iranda yasiorum ve tehran uni da hukuk okhiyorum sizi taniyorum ve chok chok seviyorum bana email send edin.ben sizi...
Dr. Özcan Güngör
Degerli Hocam, Sizinle tanışmış olmaktan son derece mutlu oldum.ABD'de bu kadar kısa surede güzel ilişkiler kurmak ve geliştirmek de her hu...
yurtsever tamtekin
hocam umarım iyisinizdir gerçi güzel haberlerinizi alıyoruz her şey gönlünüzce olsun ...
  » Anketler
Ceza Genel Hukuku final sınav yöntemi hangisi olmalı?
konu anlatımı
olay çözümü
boşluk doldurma
doğru yanlış
çoktan seçmeli test
hepsinden karışık
farketmez

Sonuçlari Göster
Geçmiş Anketler
  » Bilgilendirme

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!
15.12.2011 11:26:00

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!

www.bicakhukuk.com

...
Yeni tasarımı ile...
21.02.2008 01:32:00

Yeni tasarımı ile vahitbicak.com yayın hayatına devam etmektedir....

  » İstatistikler
Toplam Üye: 484
Toplam Tıklama: 363,193
Toplam Ziyaretçi: 356,933
Toplam Fotoğraf: 50
Toplam Etkinlik: 2
Toplam Yorum: 17
Deftere Yazilan Mesaj: 117
Toplam Haber Sayisi: 537
Online Üye: 0
Online Ziyaretçi: 1
  » Facebook


VahitBicak.Com Prof. Dr. Vahit BIÇAK 'ın kişisel web sitesidir. Bu web sitesinde yer alan
çalışmaların, yazıların, makalelerin her hakkı saklıdır. Ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Her Hakkı Mahfuzdur
© 2008 - vbicak@vahitbicak.com