|  Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle 
 
   
Kısa Özgeçmiş

  

 

Avukat Prof. Dr. Vahit Bicak, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku ögretim üyesi ve Ankara Barosu avukatıdır. 

Prof. Bıçak, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu (1985-1989). Doktorasını, İngiltere\'de, Nottingham Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1996 yılında ceza hukuku alanında tamamladı. 1999 yılında “yardımcı doçent”, 2002 yılında “doçent” ve 2008 yılında “profesör” akademik unvanlarını aldı.

Prof. Bıçak, Dünyanın saygın üniversitelerinde misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı, dersler verdi. 2009-2010 öğretim yılında New York City Universitesi John Jay College of Criminal Justice Hukuk Bölümünde ve Fordham Universitesi Hukuk Fakültesinde misafir ogretim uyesi olarak gorev yaptı, "organized crime" dersi verdi. Avrupa Birliği Erasmus Öğretim Elemanı Değişim Programı çerçevesinde 2006-2007 Öğretim yılında Slovenya’nın Maribor Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak “Türk Ceza Hukuku ve Ceza Adalet Sistemi” dersi, aynı program çerçevesinde 2008-2009 öğrerim yılında Macaristan Polis Akademisinde misafir öğretim üyesi olarak "organized crime" dersleri verdi.  

Prof. Bıçak, 1990 yılından beri Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde "Ceza Hukuku", "Ceza Muhakemesi Hukuku" ve “İnsan Hakları” dersleri, Güvenlik Bilimleri Enstitüsünde ise “Delil Hukuku” dersi vermektedir.

Prof. Bıçak, ülkemizin birçok üniversitesinde de yarı zamanlı öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bilkent Üniversitesi İ.İ.B.F. Siyaset Bilimi Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak "Introduction to Law" dersi; Hacettepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi ve Maliye Bölümlerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak “Ceza Hukuku” dersi; Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak “İnsan Hakları” ve “Avrupa Birliği Politikalarında İnsan Hakları” dersleri; Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetimi Bölümünde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak “Ceza Hukuku” dersleri verdi.  

 2002-2004 yılları arasında Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren İnsan Hakları Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2003–2005 yıllarında iki yıl Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı dönemde Reform İzleme Grubu’nun altı üyesinden (Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Avrupa Birliği Genel Sekreteri, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı, İHDK Başkanı) biri olarak görev yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (Strasbourg / Fransa) 1999 yılında "stajyer hukukçu" olarak çalıştı. Avrupa Konseyi Polis Etiği Sözleşmesi Taslağı hazırlamak üzere oluşturulan Avrupa Konseyi Polis Etiği Uzmanlar Komitesinde yer aldı.

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı ve P.A. Güvenlik Bilimleri Fakültesi Ceza Adaleti Bölüm Başkanlığı görevlerini yürüttü.

2000 yılında Almanyada Kottenheide Uluslararası Liderlik Akademisi\'nde ve 2001 yılında Almanya\'da Gummersbach Theodor-Heuss Uluslararası Liderlik Akademisi\'nde Liderlik eğitim programlarına katıldı.

Hukuk alanında yayınlanmış 12 kitabı, çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi bulunmakta olup, 11 adet uluslararası projenin tasarımını ve yürütücülüğünü yapmıştır.

Aşırı Cezalandırma Eğilimi | 3436 Okunma
 Prof.Dr. Vahit BIÇAK
  » Üye Girişi
Kullanıcı adı  :
Şifre  :
Şifremi Unuttum | Üye Kaydı

  » Yayınlanmış Kitaplar
  » Ziyaretçi Defteri
Hakan
Güzel bir içeriğe sahip, emeğe geçenlere başarılar dileğiyle......
Bünyamin Coşkun
Sevgili Vahit Hocam; bir türlü biraraya gelemedik, bari sayfana gözatayım dedim. Her fırsatta takip etmeye çalışıp, eserlerini ve proglam...
Dursun Kaya
hocam siteniz mükemmel üstü çok güzel olmuş,Cenabı allah başarılarınızın devamını nasip etsin selamlar ...
zafer yıldız
Başarılarınızın devamını dilerim... ...
bager çakmak
sayın hocam; yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum.Türkiyeniin demokratik gelişimine yazılarınızla oldukça büyük katkılar sağlıy...
hessam
merheba vahit bey ben iranda yasiorum ve tehran uni da hukuk okhiyorum sizi taniyorum ve chok chok seviyorum bana email send edin.ben sizi...
Dr. Özcan Güngör
Degerli Hocam, Sizinle tanışmış olmaktan son derece mutlu oldum.ABD'de bu kadar kısa surede güzel ilişkiler kurmak ve geliştirmek de her hu...
yurtsever tamtekin
hocam umarım iyisinizdir gerçi güzel haberlerinizi alıyoruz her şey gönlünüzce olsun ...
  » Anketler
Ceza Genel Hukuku final sınav yöntemi hangisi olmalı?
konu anlatımı
olay çözümü
boşluk doldurma
doğru yanlış
çoktan seçmeli test
hepsinden karışık
farketmez

Sonuçlari Göster
Geçmiş Anketler
  » Bilgilendirme

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!
15.12.2011 11:26:00

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!

www.bicakhukuk.com

...
Yeni tasarımı ile...
21.02.2008 01:32:00

Yeni tasarımı ile vahitbicak.com yayın hayatına devam etmektedir....

  » İstatistikler
Toplam Üye: 484
Toplam Tıklama: 502,856
Toplam Ziyaretçi: 494,338
Toplam Fotoğraf: 50
Toplam Etkinlik: 2
Toplam Yorum: 17
Deftere Yazilan Mesaj: 120
Toplam Haber Sayisi: 537
Online Üye: 0
Online Ziyaretçi: 1
  » Facebook


VahitBicak.Com Prof. Dr. Vahit BIÇAK 'ın kişisel web sitesidir. Bu web sitesinde yer alan
çalışmaların, yazıların, makalelerin her hakkı saklıdır. Ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Her Hakkı Mahfuzdur
© 2008 - vbicak@vahitbicak.com