|  Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle 
 
   
Tüm Haberler

  

 

İnsan Hakları Başkanlığı Yetkiye Karşı Zayıf
Vahit Bıçak, yaklaşık iki yıldır sürdürdüğü Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı (BİHB) görevinden 17 Eylül'de, kendi isteğiyle ayrılacağını açıkladı. Bıçak, görevden ayrılma gerekçesini açıklamazken, Başbakanlığın maddi ve insan kaynaklarının yetersizliğine dikkat çekti, "Gerçekleştirilmesinin gereğine inandığım birçok hedefimi hayata geçirme imkan ve fırsatı bulamamış olsam da, ülkemizde insan haklarının korunması ve geliştirilmesine küçümsenemeyecek katkılarda bulunduğuma inanıyorum" dedi.

Devamı>>


Polis Kimliğini Göstermek Zorunda
Polis Akademisi'nde öğretim üyesi ve Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı eski başkanı Bıçak, "Hem kolluk kuvvetlerine iç eğitim hem de vatandaşların bilinçlendirilmesi gerekiyor" diyor:

Devamı>>


İnsan Hakları İçin Yeni Taktikler
İkinci gün Polis Akademisi Öğretim Görevlisi Vahit Bıçak, akademide verdiği insan hakları dersini aktardı. Vahit Bıçak, projede, "Kolluk Kuvvetlerinin Kötü Muamele Yapmaktan Caydırılmasına Yönelik İnsan Hakları Eğitimi" olarak anılan ders kapsamında, öğrencilere insan haklarıyla ilgili bir dizi soru soruyor.
Devamı>>


Yöneticiler İnsan Haklarını Tartıştı
Toplantıya, Prof. Dr. Atilla Yayla, Doç. Dr. Osman Doğru ve Doç. Dr. Vahit Bıçak da konuşmacı olarak katıldılar. İki gün süren toplantılar dört oturumdan oluştu; her oturum, bir uzmanın alanında bilgi verdiği konuşmasının ardından, katılımcıların ortak tartışmasıyla gelişti.
Devamı>>


İnsan Haklarında Yeni Taktikler Sempozyumu
Polislerin, insan haklarını neden korumamız gerektiği ve bunun ne demek olduğunu somut bir şekilde anlamalarını sağlayan doğrudan deneyimler yaşamalarını temel alan atölyede Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanı ve Polis Akademisi öğretim görevlisi Doç. Dr. Vahit Bıçak sunum yapacak.

Devamı>>


Yazar ve İnsan Hakları Savunucuları Buluşuyor
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı yetkilisi Vahit Bıçak'ın da konuşmacı olarak davetli oldukları forum davetlilere ve basına açık olacak.
Devamı>>


TESEVden Hukuka Davet...
Konunun uzmanı olan hukukçularımızdan Vahit Bıçak, bu durumun Avrupa İnsan Hakları İçtihatlarıyla uyumlu olmadığını;ve bildirim yükümlülüğünün olmamasının yasalarda öngörülen şartlara uygun bir elektronik takip yapılması açısından denetimi olanaksız kıldığını vurgulamaktadır.
Devamı>>


İnsan Hakları Mücadelesinde Yeni Taktikler
Polislerin, insan haklarını neden korumamız gerektiği ve bunun ne demek olduğunu somut bir şekilde anlamalarını sağlayan doğrudan deneyimler yaşamalarını temel alan atölyede Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanı ve Polis Akademisi öğretim görevlisi Doç. Dr. Vahit Bıçak ek sunum yapacak.
Devamı>>


Mahkemeden, dört yıldır kaçan zanlıya 'tutuklanmama' garantisi
Ceza hukuku öğretim üyesi Prof. Dr. Vahit Bıçak: Buna teminat belgesi diyoruz. Bu davada uygulanması mümkündür. Esasen yargılamanın tutuksuz olması esastır. Anayasa'nın 38. maddesi suçluluğu kesinleşene kadar herkes masumdur, der. Ortada herhangi bir karar da olmadığına göre tutuksuz yargılanması normaldir. Delilleri karartma şüphesi varsa ve kaçabileceği düşünülürse tutuklama kararı verilir. Kaçakların yargı önüne çıkarılması için bu madde uygulanmalıdır. Ülkemizde tutuklama peşin ceza olarak uygulanıyor. Tutuklu kişi yargılanıp masum çıkarsa bu kez de boşa yatmış olacak ve devletten tazminat alacak. Diğer mahkemeler de bu şekilde teminatlar vererek kaçak sanıkların mahkemeye çıkmasını sağlayabilir.
Devamı>>


'Polis kurşunuyla yaralanma'ya soruşturma
Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu eski Başkanı Doç. Dr. Vahit Bıçak ise polisin güç kullanma yetkisini şartların oluşması durumunda kullanması gerektiğini söylüyor.
Devamı>>


Rektörler, AİHM kararını çarpıttı
Uluslararası mahkemenin içtihatlarının insan hakları alanında ulaşılması gereken minimum sınırları düzenlediğine işaret eden eski Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı ve AİHM uzmanı Doç. Dr. Vahit Bıçak, ülkelerin sözleşmeden daha ileri hak tanıyabileceğini vurguluyor.
Devamı>>


Yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) İngilizceye çevrildi.
Yeni TCK'nın metnine sadık kalarak, bire bir tercüme yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Bıçak, şunları kaydetti:''Çevirinin temel amacı, globalleşen dünyada Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamaktır. Uluslararası toplum, Türk ceza adalet sistemine büyük bir ilgi duyuyor. Uluslararası araştırmacı ve gözlemciler, Türkiye'deki suç olgusunu yakından izliyorlar, örnek alıyorlar. Mukayeseli çalışmalara konu ediniyorlar, eleştiriyorlar. Dolayısıyla ceza kanunun derli toplu bir çevirisine acil ihtiyaç vardı. Bu çalışma, bu ihtiyacı karşılamaya yöneliktir.''
Devamı>>


Geri | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 | İleri

Aşırı Cezalandırma Eğilimi | 3436 Okunma
 Prof.Dr. Vahit BIÇAK
  » Üye Girişi
Kullanıcı adı  :
Şifre  :
Şifremi Unuttum | Üye Kaydı

  » Yayınlanmış Kitaplar
  » Ziyaretçi Defteri
Hakan
Güzel bir içeriğe sahip, emeğe geçenlere başarılar dileğiyle......
Bünyamin Coşkun
Sevgili Vahit Hocam; bir türlü biraraya gelemedik, bari sayfana gözatayım dedim. Her fırsatta takip etmeye çalışıp, eserlerini ve proglam...
Dursun Kaya
hocam siteniz mükemmel üstü çok güzel olmuş,Cenabı allah başarılarınızın devamını nasip etsin selamlar ...
zafer yıldız
Başarılarınızın devamını dilerim... ...
bager çakmak
sayın hocam; yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum.Türkiyeniin demokratik gelişimine yazılarınızla oldukça büyük katkılar sağlıy...
hessam
merheba vahit bey ben iranda yasiorum ve tehran uni da hukuk okhiyorum sizi taniyorum ve chok chok seviyorum bana email send edin.ben sizi...
Dr. Özcan Güngör
Degerli Hocam, Sizinle tanışmış olmaktan son derece mutlu oldum.ABD'de bu kadar kısa surede güzel ilişkiler kurmak ve geliştirmek de her hu...
yurtsever tamtekin
hocam umarım iyisinizdir gerçi güzel haberlerinizi alıyoruz her şey gönlünüzce olsun ...
  » Anketler
Ceza Genel Hukuku final sınav yöntemi hangisi olmalı?
konu anlatımı
olay çözümü
boşluk doldurma
doğru yanlış
çoktan seçmeli test
hepsinden karışık
farketmez

Sonuçlari Göster
Geçmiş Anketler
  » Bilgilendirme

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!
15.12.2011 11:26:00

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!

www.bicakhukuk.com

...
Yeni tasarımı ile...
21.02.2008 01:32:00

Yeni tasarımı ile vahitbicak.com yayın hayatına devam etmektedir....

  » İstatistikler
Toplam Üye: 484
Toplam Tıklama: 218,675
Toplam Ziyaretçi: 168,274
Toplam Fotoğraf: 50
Toplam Etkinlik: 2
Toplam Yorum: 17
Deftere Yazilan Mesaj: 87
Toplam Haber Sayisi: 537
Online Üye: 0
Online Ziyaretçi: 1
  » Facebook


VahitBicak.Com Prof. Dr. Vahit BIÇAK 'ın kişisel web sitesidir. Bu web sitesinde yer alan
çalışmaların, yazıların, makalelerin her hakkı saklıdır. Ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Her Hakkı Mahfuzdur
© 2008 - vbicak@vahitbicak.com