|  Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle 
 
   
Tüm Haberler

  

 

En fazla ihlal yargıda
Başkan Vahit Bıçak tarafından hazırlanan açıklanan göre, Şubat ayında Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı ile 81 il ve 849 ilçe insan hakları kuruluna toplam 64 kişi ihlal başvurusu yaptı. Bir kişi birden fazla katagoride ihlal başvurusunda bulunabildiği için şubat ayında 118 hak ihlaline ilişkin şikayet geldi.
Devamı>>


Jandarma ve polis kurullarda olmasın
İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, il ve ilçe kurullarını işler hale getirmeye çalıştıklarını belirterek, "Sivil toplum katkısı yetersiz olduğu için kurullar işlevlerini tam olarak yerine getiremiyor. Şimdi kurulları yeniden yapılandırıyoruz" diye konuştu.
Devamı>>


Vekil daha özgür olmalı
AİHM Kararlarında İfade Özgürlüğü" adıyla Doç. Dr. Vahit Bıçak tarafından derlenen AİHM kararları arasında, vekillerin ifade özgürlüğü ile ilgili İspanya ve Türkiye'den iki önemli örnek bulunuyor. İspanya "Castells" davasında, Bask bölgesindeki faili meçhul cinayetlerle ilgili "tüm devlet teşkilatını sorumlu tutan" bir makalesi üzerine dokunulmazlığı kaldırılarak yargılanan bir senatörün başvurusunu görüştü. AİHM kararında, "ifade özgürlüğün herkes için önem taşımakla birlikte, halkın seçilmiş temsilcileri bakımından daha hassas olduğunu" belirtti ve "senatörün ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğini" bildirdi.
Devamı>>


AB Türkiye'den 5 adım bekliyor
Bu arada, dünyada hızla yayılan ırkçılıkla mücadele etmek amacıyla kurulan Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, Türkiye'de çalışmalarına başladı. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'yu ziyaret edecek olan İtalyan Vitalino Esposito başkanlığındaki heyet, ilk bağlantısını Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı ile kurdu. Başkan Vahit Bıçak, il ve ilçe insan hakları kurullarının faaliyetleri, insan hakları ihlalleri formu, yapılan başvuruların nasıl sonuçlandırıldığını anlattı.
Devamı>>


AİHM ile Türkiye arasında uçurum var
Doç. Dr. Vahit Bıçak, AİHM'nin düşünce özgürlüğü ile ilgili verdiği kararları "İfade Özgürlüğü" adlı kitapta biraraya getirdi. Kitapta yeralan karar örnekleri, AİHM kararlarıyla Türkiye'deki mevzuat ve uygulamalar arasında büyük farklar olduğunu ortaya koyuyor.
Devamı>>


TMY'nin 6.maddesi, MGK'ya saatler kala Ankara kulislerini karıştırdı
BAŞBAKANLIK eski İnsan Hakları Başkanı ve Ceza Hukukçusu Doç. Dr. Vahit Bıçak, 'Tasarı zaten standart dışı bir metin. Kanunların açık ve net olması gerekir. Bu tasarıda başka yerlere yollamalar var. Tasarı bir anlamda labirent oluşturuyor, bir düzen yok. Neticede Baykal'ın yaptığı bir yorumdur. Bu tarz bir yoruma imkan veriyor olması, eksikliğinin bir göstergesidir. Neticede yararlanıp yararlanamayacağına mahkemeler karar verir' dedi.

Devamı>>


İnsan haklarında AB'yi henüz yakalayamadık
Pazar Sohbeti: Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Başkanı Doç. Vahit Bıçak, Avrupa'da bir 'insan hakları standardı' bulunduğunu belirterek, 'Maalesef ülkemizin şu an itibarıyla bu standartları tam karşılayabildiğini söyleyemeyiz' diyor
Devamı>>


Bıçak: TAYADlılar Demokratik Hak Kullandı
CNN Türk'te Manşet programında konuşan Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, ifade özgürlüğünün demokratik toplumun temel taşlarından biri olduğunu belirterek, "Herkes aynı şeyi düşünmek zorunda değil" dedi.
Devamı>>


İHBye Başvuran Az, İşkence İlk Sırada
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı 2004 İnsan Hakları raporuna göre geçen yıl 847 kişi bin 639 şikayette bulundu; ilk sırayı işkence ve kötü muamele aldı. Başkan Vahit Bıçak Uygulama yaygın değil; o yüzden başvuru sayısı az dedi.
Devamı>>


Her Şey Bağımsızlığın Tanımına Bağlı
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Vahit Bıçak, Ulusal İnsan Hakları Kurumunun özerk, bağımsız bir kurum olması gerektiğini söylüyor.
Devamı>>


İnsan Haklarına Broşür ve Kısa Filmli Tanıtım
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı Başkanı Bıçak, Bilinç Oluşturulması Projesi çerçevesinde düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında konuştu: İzleme kurullarında kamu-sivil toplum ağırlığı dengelendi, önemli kanunlar uygulanmaya başlandı.

Devamı>>


Hak İhlallerine Yardım Sözü
Başbakanlık İnsan Hakları Kurulu Başkanı Doç. Dr. Vahit Bıçak, insan hakları konusunun önemine değinerek, bu konuda insanların bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: "Hak ihlallerine kesinlikle izin vermemeliyiz. Hak ihlali yapılmış ise bu konunun bize gelmesi için başvurunun yapılması gerekir. 930 İl ve ilçede İnsan Hakları Kurulu kurduk. Kanallar açık ve işlemektedir. Tüm sivil toplum örgütleriyle sıkı ilişkiler kurarak çalışıyoruz".
Devamı>>


Geri | 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 | İleri

Aşırı Cezalandırma Eğilimi | 3436 Okunma
 Prof.Dr. Vahit BIÇAK
  » Üye Girişi
Kullanıcı adı  :
Şifre  :
Şifremi Unuttum | Üye Kaydı

  » Yayınlanmış Kitaplar
  » Ziyaretçi Defteri
Hakan
Güzel bir içeriğe sahip, emeğe geçenlere başarılar dileğiyle......
Bünyamin Coşkun
Sevgili Vahit Hocam; bir türlü biraraya gelemedik, bari sayfana gözatayım dedim. Her fırsatta takip etmeye çalışıp, eserlerini ve proglam...
Dursun Kaya
hocam siteniz mükemmel üstü çok güzel olmuş,Cenabı allah başarılarınızın devamını nasip etsin selamlar ...
zafer yıldız
Başarılarınızın devamını dilerim... ...
bager çakmak
sayın hocam; yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyorum.Türkiyeniin demokratik gelişimine yazılarınızla oldukça büyük katkılar sağlıy...
hessam
merheba vahit bey ben iranda yasiorum ve tehran uni da hukuk okhiyorum sizi taniyorum ve chok chok seviyorum bana email send edin.ben sizi...
Dr. Özcan Güngör
Degerli Hocam, Sizinle tanışmış olmaktan son derece mutlu oldum.ABD'de bu kadar kısa surede güzel ilişkiler kurmak ve geliştirmek de her hu...
yurtsever tamtekin
hocam umarım iyisinizdir gerçi güzel haberlerinizi alıyoruz her şey gönlünüzce olsun ...
  » Anketler
Ceza Genel Hukuku final sınav yöntemi hangisi olmalı?
konu anlatımı
olay çözümü
boşluk doldurma
doğru yanlış
çoktan seçmeli test
hepsinden karışık
farketmez

Sonuçlari Göster
Geçmiş Anketler
  » Bilgilendirme

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!
15.12.2011 11:26:00

Bıçak Hukuk Bürosu Web Sitesi Yenilendi!

www.bicakhukuk.com

...
Yeni tasarımı ile...
21.02.2008 01:32:00

Yeni tasarımı ile vahitbicak.com yayın hayatına devam etmektedir....

  » İstatistikler
Toplam Üye: 484
Toplam Tıklama: 314,721
Toplam Ziyaretçi: 256,525
Toplam Fotoğraf: 50
Toplam Etkinlik: 2
Toplam Yorum: 17
Deftere Yazilan Mesaj: 90
Toplam Haber Sayisi: 537
Online Üye: 0
Online Ziyaretçi: 3
  » Facebook


VahitBicak.Com Prof. Dr. Vahit BIÇAK 'ın kişisel web sitesidir. Bu web sitesinde yer alan
çalışmaların, yazıların, makalelerin her hakkı saklıdır. Ancak kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Her Hakkı Mahfuzdur
© 2008 - vbicak@vahitbicak.com